NAŠE SUROVINA - TVÁRNÁ LITINA

Saint-Gobain PAM

Naše surovina - tvárná litina

Tvárná litina je skutečnou technologickou inovací s vynikajícími mechanickými vlastnostmi

Název 'litina' zahrnuje širokou škálu slitin železa, uhlíku a křemíku.  Ve čtyřicátých letech minulého století byl uskutečněn objev tvárné litiny. Tvárná litina vznikne díky přidání malého množství hořčíku k roztavené šedé litině. Tento krok zajistí krystalizaci grafitu ve formě kuliček, což propůjčuje tvárné litině její výjimečné vlastnosti z hlediska mechanické odolnosti a odolnosti na ohyb.

Tvárná litina je skutečnou technologickou inovací a je základem rozsáhlého sortimentu trubek, tvarovek, spojů a příslušenství vyráběných společností Saint-Gobain PAM.
 

Vývoj od šedé litinky k tvárné litině

Odolnost a trvanlivost šedé litiny, materiálu používaného před příchodem tvárné litiny, jsou široce známé. V 1664, francouzský král Louis XIV, nechal vybudovat potrubí z trubek z šedé litiny pro dopravu vody od Marly-sur-Seine čerpací stanice k vodním fontánám ve městě Versailles. Tyto trubky jsou v provozu již více než 330 let.

Při mikroskopickém pozorování šedé litiny lze pozorovat, že grafit je přítomen ve formě dlouhých tenkých lamel. Každá z těchto lamel  může při koncentraci větších sil v určitých bodech působit jako zárodek trhlinky.

V roce 1943 bylo dosaženo hlavního objevu, kdy do šedé litiny bylo zavedeno mané množství hořčíku, což přimělo uhlík  krystalizovat ve formě  kuliček namísto lamel. Nový materiál, tvárná litina, byl zrozen. Sféroidní grafit dodává litině výjimečné mechanické vlastnosti, a to velmi vysokou mez pružnosti a  průtažnosti a také velkou pevnost v tahu a odolnost vůči nárazům. Tyto vlastnosti jsou nezbytné pro instalaci rozvodů pitné vody a kanalizace.

Mal vzorek zkroucené tvárné litiny s úžasnými vlastnostmi byl dovezen z USA v roce 1949 Jeanem CAVALLIEREM, členem rodiny, která založila továrnu Pont-à-Mousson. Výrobní proces tvárné litiny byl industrializován v roce 1960.

Obrázky

Makro pohled na tvárnou litinu
Makro pohled na tvárnou litinu
Saint-Gobain PAM - výroba ve Francii - trubky z tvárné litiny
Slévači v Saint-Gobain PAM
Proces výroby trubek z tvárné litiny - Saint-Gobain PAM
Výroba trubek z tvárné litiny

Viz také

Tvárná litina se liší od šedé litiny svými pozoruhodnými mechanickými vlastnostmi
Výzkum, vývoj, výroba a prodej kompletního sortimentu pro vodovodní a kanalizační sítě pro všechna odvětví
Společnost Saint-Gobain PAM při vývoji a výrobě svých produktů plně respektuje vodu jako vzácný a jedinečný přírodní zdroj.